Rodzina magnacka w Rzeczpospolitej Obojga Narodów – spojrzenie demograficzne

Powszechnie wiadomo, iż magnateria Rzeczypospolitej odgrywała wiodącą rolę w życiu politycznym kraju, w istotny sposób wpływając na stosunki gospodarcze, kulturalne czy religijne. A przecież magnaci także zawierali związki małżeńskie, tworzyli rodziny, mieli dzieci, lub pozostawali bezżenni, o czym często się zapomina.
Zachodnioeuropejscy demografowie historyczni już dawno zbadali swoje elity. Od kilku lat badania nad demografią polskich rodzin magnackich na przestrzeni wieków prowadzi prof. Marzena Liedke z Uniwersytetu w Białymstoku, która opowie uczestnikom webinaru m.in. w jakim wieku magnatki i magnaci się pobierali, ile mieli dzieci, jak długo trwały małżeństwa i okresy wdowieństwa, kiedy decydowali się życie samotne, a kiedy na powtórny związek.
Marzena Liedke – doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, prodziekan Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych, kierownik Zakładu Historii Struktur Demograficznych i Gospodarczych. Specjalizuje się w demografii historycznej (demografia rodziny magnackiej w Wielkim Księstwie Litewskim, stosunki ludnościowe Wielkiego Księstwa Litewskiego), stosunkach religijnych i kulturowych w Wielkim Księstwie Litewskim i w Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz historii społecznej i gospodarczej (wpływ religii na relacje społeczno-gospodarcze).
Autorka m.in książki pt. „Rodzina magnacka w Wielkim Księstwie Litewskim w XVI–XVIII w. Studium demograficzno-społeczne” (Białystok, 2016)
Previous Article