Skąd się wzięła husarska karacena? Nowa hipoteza.
Karacena pojawia się na staropolskich portretach za panowania Jana III Sobieskiego. Tenże monarcha uważany jest też za swego rodzaju wynalazcę tego typu uzbrojenia ochronnego. I rzeczywiście – to zapewne z jego czasów pochodzą jedyne zachowane w Europie pancerze łuskowe – polskie karaceny – które uznajemy za używane w boju. Źródło używanej przez Polaków karaceny widziano w tradycji rzymskiej i tradycji sarmackiej. Jest w tych tezach sporo prawdy, ale też wiele legendy. Proponuję inne wyjaśnienie powstania i upowszechnienia się tego rodzaju zbroi w Polsce – wskazując zarazem konkretny moment i hipotetyczną przyczynę jej wprowadzenia do ikonografii zwycięzcy spod Chocimia i Wiednia.
Jacek Kowalski – pieśniarz, Sarmata, historyk sztuki, miłośnik poezji staropolskiej, tłumacz poezji starofrancuskiej. Żonaty, ma sześcioro dzieci. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki UAM jako profesor. Na scenie pojawia się od 1988 roku, gdy jednocześnie skończył studia i został laureatem 24 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Śpiewa piosenki własne o dawnych czasach i własne przekłady piosenek z dawnych czasów. Wydał kilkadziesiąt książek, płyt, publikacji popularnych i naukowych związanych z kulturą, sztuką i literaturą dawnej Polski oraz starej, dobrej Francji. 11 listopada 2017 roku otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa A. Mackiewicza za książkę „Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy”.
https://www.youtube.com/channel/UCMh9wbuOGU6BOdt3gC8QuSQ/videos
Czwartek, 29 maja 2025 r., godzina 18.00
Zarejestruj się wcześniej, aby zagwarantować sobie miejsce i otrzymać wszystkie niezbędne informacje przed wydarzeniem. Rejestracja dostępna pod linkiem: